Закрити
Пошук
Фільтри

Готуємо поголів`я до літа

Готуємо поголів`я до літа

За матеріалами книги «Управління здоров’ям свиней»,
автори: Др. Мюрхед, Др. Александр, Др. Кар та
Лори ГРЕЙНЕР, доцента кафедри тваринництва в Університеті штату Айова

 

Виробничі приміщення слід готувати до спекотної пори заздалегідь. Наводимо основні фактори, які слід тримати на контролі:

 

Температура

Для правильного розвитку та ефективного росту, свиней необхідно утримувати в їх комфортній зоні, так званій термо-нейтральній зоні (ТНЗ). Це та температура, вище якої свиня використовує енергію, щоб позбутися від тепла (починає важко дихати), так звана критично висока температура (КВТ). При температурі вище КВТ, споживання їжі знижується до тих пір, поки свиня не починає відчувати сильний стрес і повністю припиняє їсти.

У Таблиці 1 наведені температури утримання для різних вікових груп тварин, вище або нижче яких свині отримуватимуть дискомфорт та зниження показників ефективного розвитку, а також більші ризики до захворювань.

 

Потрібно пам'ятати, що є температура, яку показує термометр, а є температура, яку відчуває тварина, так звана ефективна температура. Вона залежить від різних факторів: температури повітря, швидкості руху повітря, температури стін і стелі та характеристик підлоги. Контролер мікрокліматом може показувати температуру в межах заданої, однак, свиням може бути некомфортно. Це можна оцінити по тому, як вони лежать, збившись в купу або, навпаки, тримаються занадто окремо. Нездатність підтримувати комфортну ефективну температуру є одним з найбільш важливих факторів, які провокують розвиток хвороб.

Вологість

Відносна вологість повітря повинна підтримуватися в межах від 60 до 80%. Але вплив вологості на комфорт тварин так само залежить і від температури. Висока температура навколишнього повітря є головною причиною теплового стресу, однак підвищена температура в поєднанні з високою відносною вологістю та недостатнім рухом повітря може ще швидше привести свиней у тепловий стрес. Індекс теплового стресу враховує як температуру, так і відносну вологість повітря і може бути використаний для визначення того, коли дорослі свині почнуть відчувати тепловий стрес.

 

Система аварійної сигналізації

Вентиляцію слід підтримувати на контрольованому рівні, щоб свині залишались у своїй термонейтральній зоні і щоб токсичні гази віддалялися належним чином. Системи з механічною вентиляцією повинні мати аварійну сигналізацію, щоб визначити, коли відбувається збій, і передбачати альтернативні засоби вентиляції у такому випадку. Систему аварійної сигналізації слід перевіряти не рідше одного разу на сім днів, а на випадок відмови електропостачання повинна бути доступна резервна система.  Неконтрольовані системи вентиляції, або ті, що виходять з ладу, можуть спровокувати втрату сотень свиней на фермі.

Щільність посадки свиней

Важливо розміщувати та вирощувати свиней в межах визнаних і прийнятих стандартів для різного віку та ваги. Це необхідно для забезпечення оптимальних темпів зростання, хорошого самопочуття і низького рівня захворюваності та смертності. Таблиця 3 дає рекомендації щодо рівнів щільності поголів'я, які забезпечували б прийнятні умови добробуту.



Іжа та вода

 

Їжа повинна подаватися таким чином, щоб всі свині могли їсти без стресу і страху. Слід перевіряти годівниці щодо справності подачі корму, як всередині хопера, куди подається корм, так і внизу, де корм потрапляє в жолоб. Перевіряти необхідно на предмет залишків корму, що злипся, чи не залипають дверцята над жолобом, чи правильно налаштована подача корму, і в жолоб потрапляє не надто багато і не занадто мало корму.

Це необхідно для забезпечення працездатності та ефективності будь-яких систем автоматичної подачі їжі. Свиней потрібно годувати одночасно та не рідше, ніж один раз на день.  Щільність поживних речовин у кормах необхідно відрегулювати відповідно до меншого споживання корму протягом літа.

Всі свині повинні щодня одержувати необхідну кількість свіжої чистої води. У загоні має бути достатня кількість доступних поїлок, щоб кожна свиня мала легкий доступ до води у будь-який час. Вказівки щодо витрати води та співвідношення напувалок наведені у Таблиці 4.

Недостатня швидкість потоку води з частково заблокованих поїлок - одна з найпоширеніших помилок менеджменту, які виявляються в комерційних свинарниках. Недостатня кількість води не тільки є проблемою добробуту, а й веде до низької продуктивності і призводить до хвороб.